Czym jest Buyer Persona/Avatar klienta — jak ją stworzyć i dlaczego musisz ją mieć w swojej firmie?

Buyer persona - avatar klienta

Marcel Kowalkowski

29 grudnia 2022

Buyer persona/avatar klienta (lub po prostu persona klienta) to fikcyjna postać, która reprezentuje typowego klienta Twojej firmy lub produktu. Jest to narzędzie marketingowe, które służy do lepszego zrozumienia potrzeb, oczekiwań i zachowań Twoich klientów, a także do opracowywania skuteczniejszych strategii marketingowych i sprzedaży.

Co to jest buyer persona/avatar klienta?

Tworzenie buyer persony polega na zebraniu jak najwięcej informacji o grupie docelowej, takich jak demografia, preferencje zakupowe, sposoby spędzania wolnego czasu itp. Następnie te informacje są uzupełnione o szczegóły dotyczące osobowości i motywacji, takie jak cele, obawy i pragnienia.

 

Buyer persona pomaga firmie skupić się na konkretnych potrzebach klientów i dostosować swoje marketingowe działania do ich potrzeb. To narzędzie jest szczególnie przydatne, gdy firma chce dotrzeć do nowej grupy docelowej lub wprowadzić nowy produkt na rynek.

Tworzenie Buyer persony/avatara klienta

Persona klienta - awatar klienta

Tworzenie buyer persony wymaga zgromadzenia jak najwięcej informacji o grupie docelowej i uzupełnienia ich o szczegóły dotyczące osobowości i motywacji. Oto kilka kroków, które możesz wziąć pod uwagę przy tworzeniu buyer persony:

Zdefiniuj grupę docelową: Najpierw musisz określić, do kogo chcesz dotrzeć z Twoimi produktami lub usługami. Możesz to zrobić na podstawie demografii, takich jak wiek, płeć, poziom wykształcenia itp.

Zbieraj informacje: Zbierz jak najwięcej informacji o swojej grupie docelowej. Możesz to zrobić na różne sposoby, takie jak badania rynku, ankiety, rozmowy z klientami lub za pomocą narzędzi do analizy danych, takich jak Google Analytics.

Stwórz profil: Na podstawie zebranych informacji stwórz szczegółowy profil swojej buyer persony. Możesz to zrobić w formie opisu, który będzie zawierał informacje takie jak imię i nazwisko, wiek, zawód, poziom wykształcenia, rodzaj miejsca zamieszkania itp.

Określ motywacje i cele: Zastanów się, co motywuje Twoją buyer personę oraz jakie ma cele i obawy. Może chcieć zwiększyć swoją produktywność w pracy lub poprawić jakość swojego życia? A może obawia się, że nie będzie w stanie zapłacić za produkt lub usługę?

Używaj buyer persony: Gdy już stworzysz buyer personę, możesz zacząć używać jej do opracowywania skuteczniejszych strategii marketingowych i sprzedaży. Możesz np. dostosować treść swojej strony internetowej lub reklam do potrzeb i oczekiwań Twojej buyer persony.

Pamiętaj, że tworzenie buyer persony to proces ciągły. Informacje o grupie docelowej i preferencjach zakupowych mogą się zmieniać z czasem, więc powinieneś regularnie aktualizować swoją buyer personę, aby zapewnić, że nadal odpowiada ona potrzebom i oczekiwaniom Twoich klientów. Możesz to zrobić przez regularne badania rynku i rozmowy z klientami.

Wolisz wypunktowane listy?

Oto 10 rzeczy, które powinna zawierać buyer persona:

 1. Imię i nazwisko: Określ, jakie imię i nazwisko ma Twoja buyer persona. Możesz wybrać imię i nazwisko zgodne z demografią swojej grupy docelowej lub po prostu wymyślić je.

   

 2. Wiek: Podaj wiek swojej buyer persony. To może pomóc Ci lepiej zrozumieć, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące.

   

 3. Płeć: Określ, czy Twoja buyer persona jest kobietą czy mężczyzną. To może wpłynąć na to, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące.

   

 4. Zawód: Podaj zawód swojej buyer persony. To może pomóc Ci lepiej zrozumieć, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące. Być może Twoje usługi lub produkty są w stanie ułatwić jej życie zawodowe? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

   

 5. Poziom wykształcenia: Określ, jaki poziom wykształcenia ma Twoja buyer persona. To może wpłynąć na to, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące.

   

 6. Rodzaj miejsca zamieszkania: Podaj, czy Twoja buyer persona mieszka w mieście, na wsi czy w innym miejscu. To może wpłynąć na to, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące. Osoby mieszkające w różnych miejscach mogą mieć całkowicie różne problemy.
   
 7. Motywacje: Zastanów się, co motywuje Twoją buyer personę oraz jakie ma cele i obawy. Może chcieć zwiększyć swoją produktywność w pracy lub poprawić jakość swojego życia? A może obawia się, że nie będzie w stanie zapłacić za produkt lub usługę? Bardziej przemawiają do niej fakty i specyfikacja techniczna, a może odwołanie się do emocji i uczuć?

   

 8. Preferencje zakupowe: Określ, jakie produkty lub usługi są dla Twojej buyer persony interesujące oraz jakie są jej preferencje zakupowe. Woli kupować online czy w sklepach stacjonarnych? Woli duże marki czy mniejsze firmy? Jakość ma dla niej znaczenie czy może cena jest na pierwszym miejscu?

 9. Sposoby spędzania wolnego czasu: Podaj, jak Twoja buyer persona lubi spędzać swój wolny czas. Czy lubi uprawiać sport, czytając książki czy spędzać czas z rodziną? To może pomóc Ci lepiej zrozumieć, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące, ale co ważniejsze — gdzie możesz spotkać swojego potencjalnego klienta i jakich środków dotarcia do niego użyć.

 10. Osobowość: Opisz osobowość swojej buyer persony. Czy jest ona osobą towarzyską, czy raczej skrytą? Czy lubi ryzyko, czy woli bezpieczne rozwiązania? To może pomóc Ci lepiej zrozumieć, jakie produkty lub usługi są dla niej interesujące oraz jakie obiekcje musisz zbić jako pierwsze.

Czy tworzenie buyer persony jest ważne?

Tworzenie buyer persony jest ważne, ponieważ pozwala firmie lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje swoich klientów, a także ich sposoby podejmowania decyzji zakupowych. Dzięki temu można opracować skuteczniejsze strategie marketingowe i sprzedażowe, które są dostosowane do potrzeb konkretnych odbiorców. To z kolei może zwiększyć skuteczność działań marketingowych i zapewnić lepsze wyniki sprzedaży.

Podsumowując, tworzenie buyer persony jest ważne, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje swoich klientów, a także dostosować swoje działania marketingowe i sprzedażowe do ich potrzeb. To narzędzie jest szczególnie przydatne dla firm, które chcą dotrzeć do nowych grup docelowych lub wprowadzić nowy produkt na rynek.

Najczęstsze błędy przy tworzeniu buyer persony/avatara klienta

Oto kilka najczęstszych błędów, które mogą wystąpić podczas tworzenia buyer persony:

 

 1. Brak precyzyjnego określenia grupy docelowej: Jeśli Twoja buyer persona jest zbyt ogólna lub nieodpowiednio dobrana do grupy docelowej, może być trudna do wykorzystania w strategii marketingowej.

   

 2. Zbyt dużo szczegółów: Zbyt wiele szczegółów w buyer personie może sprawić, że stanie się ona zbyt skomplikowana lub nieadekwatna do potrzeb grupy docelowej.

   

 3. Brak aktualizacji: Buyer persona powinna być regularnie aktualizowana, aby nadal odpowiadała potrzebom i oczekiwaniom klientów. Jeśli nie jest aktualizowana, może być nieadekwatna do rzeczywistych potrzeb grupy docelowej.

   

 4. Brak weryfikacji z klientami: Ważne jest, aby sprawdzić, czy informacje zawarte w buyer personie odpowiadają rzeczywistości. Możesz to zrobić przez rozmowy z klientami lub przeprowadzenie badań rynkowych.

   

 5. Brak uwzględnienia różnorodności: Tworzenie buyer persony powinno uwzględniać różnorodność grupy docelowej. Jeśli Twoja buyer persona jest zbyt jednorodna lub nieodpowiednio dobrana do różnych grup docelowych, może nie być skuteczna.

   

 6. Brak uwzględnienia zmian na rynku: Rynki i preferencje zakupowe mogą się zmieniać z czasem. Ważne jest, aby uwzględnić te zmiany w swojej buyer personie, aby nadal odpowiadała ona potrzebom i oczekiwaniom klientów.

   

 7. Niedostosowanie strategii marketingowych do buyer persony: Tworzenie buyer persony ma sens tylko wtedy, gdy informacje zawarte w niej są wykorzystywane w strategii marketingowej. Jeśli nie dostosowujesz swoich działań marketingowych do informacji zawartych w buyer personie, możesz tracić na skuteczności swoich działań.

Ważne jest, aby unikać tych błędów i pamiętać, że tworzenie buyer persony to ciągły proces, który wymaga regularnej aktualizacji i weryfikacji z klientami i pierwszą linią frontu (handlowcy/obsługa klienta itp.).

Potrzebujesz skutecznej kampanii? Nic prostszego! Dawaj do Przereklamowanej. Odwalimy takie kampanie, że Twoja konkurencja zmieni branżę!

Chcesz z nami współpracować?

W każdej chwili możesz się z nami skontaktować przez formularz lub bezpośrednio telefonicznie, bądź e-mailem. Na pytania staramy się odpowiadać w ciągu maksymalnie jednego dnia roboczego.